DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE 2021

Tradycyjnym, barwnym korowodem prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy GOK i OSP oraz mażoretki, rozpoczęły się Dożynki Gminno-Parafialne 2021, w tym roku przygotowane przez trzy sołectwa: Barce, Borki i Ksawerów. Mszę świętą polową celebrował ks. Andrzej Prokopowicz, proboszcza Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach, święcąc wszystkie przyniesione przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich bochny chleba i wieńce. Zaszczytne funkcje starostów przypadły w tym roku: Elżbiecie Kąkolewskej z Borek i Janowi Kamińskiemu z Pogorzałek. Ich asystentami byli: Anna Andrzejewska z Ksawerowa i Marek Nawrocki z Kuźnicy. Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnych elementów – przekazania bochnów chleba na ręce włodarzy i rozdzielenia ich wśród licznie zgromadzonych gości. Wójt Andrzej Nowak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta plonów, mieszkańcom sołectw Barce, Borki i Ksawerów, ich sołtysom i radnemu z tego terenu, za ogromny trud związany z przygotowaniem uroczystości i przystrojeniem miejscowości. Podziękował też delegacjom z całej gminy za dary wieńca i chleba.  Swoją obecnością zaszczycili: Poseł Leszek Galemba, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Robert Popkowski oraz wicestarosta koniński Władysław Kocaj. Głos zabrała Maria Wróbel, radna powiatu konińskiego i naczelna pielęgniarka konińskiego szpitala, która przypomniała zebranym, że cały czas zmagamy się z epidemią koronawirusa. Podczas uroczystości można było zresztą zaszczepić się przeciwko COVID-19, skorzystać z Mobilnego Punktu Spisowego, odwiedzić stoisko CUS-u oraz programu „Czyste Powietrze”. Stoły w namiotach Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw uginały się pod ciężarem przygotowanych potraw. Wszystkie wpłacone tam pieniądze zasilą konto małej Ali Szczepankiewicz, której rodzice zbierają na kolejna operację córeczki. Na młodszych gości imprezy czekały dmuchańce, a także animacje przygotowane przez grupę Fantazja. Niezapomnianą podróż w przeszłość zafundowali mieszkańcom Jan Czaja z Krzymowa i Piotr Hodlik z Kramsk Pola, którzy zaprosili na pokaz młócenia zboża i cięcia sieczki oraz na wystawę unikatowych maszyn rolniczych.
Podczas dożynek odznaczenie „Zasłużony dla powiatu konińskiego” odebrała Halina Rogowska, radna gminy Kramsk i przewodnicząca Rady Seniorów Powiatu Konińskiego. Wartościowe nagrody otrzymali także autorzy wieńców dożynkowych. Specjalnie powołana komisja oceniła 12 wieńców i wybrała trzy najładniejsze. Pierwsze miejsce zajęły panie z KGW Podgór, drugie przypadło sołectwu Święciec, a trzecie sołectwu Pąchów-Rysiny. Sołtysi gminy Kramsk pragną podziękować organizatorom za przygotowanie Dożynek Gminno-Parafialnych. Słowa uznania kierują także do pana Janusza Gruberskiego za docenienie wkładu pracy wszystkich wykonawców dożynkowych wieńców.
Na dożynkowej scenie prezentowały się zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, Kramska Kapela Podwórkowa, kabaret EWG z Doruchowa, a gwiazdą wieczoru był Freaky Boys.

Skip to content