11 kwietnia – VII Kramskie Wybijanie Żuru

VII Kramskie Wybijanie Żuru już za nami. Odbyło się 5 kwietnia br., tradycyjnie już w kramskim gimnazjum. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali organizatorzy w osobach: Józef Drop - wójt gminy, Halina Rogowska - radna gminy oraz Przemysław Domagalski - dyrektor ośrodka kultury, który również przywitał wszystkich zaproszonych i przybyłych gości (lista zaproszonych tutaj). Robert Żurański zaprosił wszystkich do obejrzenia filmu "Wybijanie żuru - zapis zwyczaju", który zrealizowało CKiS w Koninie przy pomocy środków unijnych. O tym jak powstawał film i zamierzeniach na przyszłość opowiedziała w kilku słowach Elżbieta Barszcz - dyrektor CKiS w Koninie. Na towarzyszących imprezie stoiskach można było podziwiać wyroby rękodzieła artystycznego, rzeźbę, pisanki wielkanocne oraz wiele innych form artystycznych ludowej tradycji. Ustawiono też stoiska kulinarne, gdzie sołectwa, kluby i stowarzyszenia prezentowały bogate, wielkanocne przysmaki, które po ocenie przez komisję konkursową przeznaczone były do zbiorowej konsumpcji. Nie mogło również zabraknąć żuru, który podobnie jak wielkanocne przysmaki, po ocenie przez komisję konkursową, przeznaczono do konsumpcji. Cały czas trwała licytacja przeróżnych przedmiotów, zaś dochód z niej przeznaczony był w całości dla Andrzeja Budkiewicza z miejscowości Izabelin. Pan Andrzej choruje na guza trzonu języka i dna jamy ustnej po stronie prawej. Sołectwo Izabelin przygotowało stoisko z ciastem które można było kupić za symboliczną złotówkę i w ten sposób wesprzeć akcję na rzecz Andrzeja. Na scenie wystąpiły połączone zespoły "Winniczanki", "Sentymentalne serca", "Świętojanki" oraz "Wielopolanki". Atrakcją zaś był występ litewskiego zespołu folklorystycznego "Rudbala". Zespól tańczy i śpiewa litewskie pieśni ludowe. Bierze udział w różnych uroczystościach i imprezach, m.in: corocznie występuje na Festiwalu Piosenki Litewskiej, który wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Z zespołem przyjechały również panie z rękodziełem artystycznym.
Następnie przystąpiono do ogłaszania wyników konkursów: "Ozdoba wielkanocna" - nagrodzono dzieci, które wykonały najładniejsze ozdoby wielkanocne, tytuł Mistrz Żuru otrzymał Janusz Grzesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kramsku, zaś w konkursie kulinarnym nagrodzono po jednej potrawie wszystkich biorących w nim udział. Prowadzący nie zapomniał o sponsorach. Przy oklaskach widowni dziękował wszystkim, którzy imprezę wsparli finansowo.
Jerzy Smolarek - sołtys z Izabelina, przekazał na ręce wójta pieniądze zebrane podczas trwania całej akcji, ten z kolei przekazał je rodzicom Andrzeja, którzy podziękowali wszystkim za wsparcie i ofiarność. Uzbierana kwota wyniosła 2.384,32 zł.
Pamiętano również o obchodzącym w tym dniu imieniny dyrektorze ośrodka kultury Przemysławie, który otrzymał od swojej młodzieży bukiet wspaniałych kwiatów, gromkie "Sto lat" od zespołów i burzliwe brawa od widowni. Odwzajemnił się zapraszając wszystkich do stołów. Zobacz foto