11 marca 2012 – Szymborska w Grąblinie tekst: Barbara Gąska

Niektórzy lubią poezję…” i ci, którzy ją lubią, spotkali się na wieczorze poetyckim poświęconym Wisławie Szymborskiej, aby uczcić pamięć zmarłej niedawno noblistki. W grąblińskiej świetlicy można było wsłuchać się w wiersze czytane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Anielewie: Magdalenę Cichocką, Arkadiusza Drzewieckiego, Aleksandrę Janiak, Sylwię Konieczkę, Małgorzatę Kościelską, Sylwię Lidźbińską, Milenę Łoś, Monikę Milas, Adama Nowinowskiego, Joannę Tomaszewską. Poezję czytali także dorośli, m.in. Magdalena Lisowska, Wanda i Marian Wieczorek. Dzięki pokazom multimedialnym, które przeplatały wiersze, można było dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia poetki. Spotkanie uświetniła również Ewelina Wojdyło - nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół im. M. Kopernika w Koninie, która opowiedziała o swoich wrażeniach po wizycie w Krakowie w dniu pogrzebu Szymborskiej oraz o spotkaniu w MOCAK-u, gdzie była gościem spotkania poświęconego wspomnieniom o zmarłej poetce.
Po części poświęconej Wisławie Szymborskiej rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Grąblin w obiektywie”. Wszyscy zgłaszający swoje zdjęcia walczyli o nagrodę wójta gminy Kramsk Józefa Dropa, który przyznał 3 miejsca : I miejsce – Wanda Wieczorek, II miejsce – Paweł Krzymiński, III miejsce – Joanna Wróbel i Jakub Tuszyński. W imieniu wójta nagrody wręczyła Jolanta Warzych, jego zastępca. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Po oficjalnym zakończeniu goście zostali zaproszeni na wspólną herbatę.
Organizatorami spotkania były Biblioteka Publiczna Gminy Kramsk Filia w Grąblinie i Szkoła Podstawowa w Anielewie. Inicjatorkami i odpowiedzialnymi za całe przygotowanie spotkania były Daria Chmielewska – nauczycielka języka polskiego w SP w Anielewie i Barbara Gąska – bibliotekarka Filii Biblioteki w Grąblinie. Zobacz foto