30 marca – VIII Kramskie Wybijanie Żuru

W auli kramskiego gimnazjum odbyła się 21 bm. doroczna impreza pod nazwą Kramskie Wybijanie Żuru. W tym roku przypadła już jej VIII edycja i wszystko wskazuje, że impreza rozwijać się będzie dalej.

Głównym celem imprezy jest akcja charytatywna prowadzona na rzecz konkretnej osoby, której pomoc jest całkowicie konieczna. W tym roku tą osobą była niespełna dwuletnia Agata Tuszyńska, która cierpi na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie wewnętrzne. Imprezie towarzyszą pokazy rzeźby, rękodzieła oraz innych form artystycznych o tematyce wielkanocnej. Prowadzona jest akcja "Ciacho" z której dochód również jest przekazywany na rzecz Agatki. W konkursach kulinarnych, w których udział biorą sołectwa, KGW oraz kluby seniora wybierany jest doroczny Mistrz Żuru oraz potrawa wielkanocna. W tegorocznej rywalizacji udział wzięło 9 stoisk z poszczególnych miejscowości. Ogłaszane są również wyniki konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną, w którym udział biorą dzieci ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy powitał Józef Drop - wójt gminy oraz Halina Rogowska - sołtyska sołectwa Kramsk. - By w nas odnawiało się to co najpiękniejsze, najszlachetniejsze i najwrażliwsze - powiedział ks. Sławomir Kasprzak, zwracając się do wszystkich zebranych.

Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły ludowe "Świętojanki" oraz "Wielopolanki". Niewątpliwą atrakcją były występy zespołów "Ruszniczok" ze Lwowa oraz "Trakijka" z bułgarskiego Karłowa.

Tegorocznym Mistrzem Żuru została Sabina Augustyniak z Klubu Seniora w Kramsku, zaś pierwsze miejsce w konkursie na potrawę wielkanocną przypadło KGW Rudzica. Wszyscy uczestnicy kulinarnych zmagań otrzymali z rąk wójta pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dyplomy i nagrody, z rąk Przemysława Domagalskiego - dyrektora ośrodka kultury, otrzymali także uczestnicy konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną. Wyróżnienie "za całokształt" otrzymał Klub Seniora z Kramska i było to wyróżnienie ufundowane przez Marię Wróbel - radną powiatową.

Po zlicytowaniu obrazów wykonanych przez naszych VIP-ów podliczono finansowe efekty całej akcji. Sumę 3.270 zł uzyskaną z licytacji oraz kwotę 1.382 zł uzyskaną z akcji "Ciacho" przekazano na ręce ojca Agatki, który gorąco podziękował wszystkim za okazaną pomoc.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy, Klub Seniora oraz Gminny Ośrodek Kultury. Całość prowadził Robert Żurański.
Zobacz foto