4 września 2013 – Dożynki z “Gracją”

1 września br. kościół i amfiteatr pękały w szwach. Dopisała również pogoda, ale to jak się okazuje zasługa naszego księdza prałata, dopisali także zaproszeni goście. Wszystko złożyło się więc na to, że tegoroczne święto plonów w naszej gminie uznać należy za udane. Rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną odprawioną przez naszego prałata ks. Sławomira Kasprzaka w asyście ks. Stanisława Kosiorowskiego, proboszcza parafii Licheń. Okolicznościowe kazanie wygłosił diakon Krzysztof Włodarczyk. W otoczeniu pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Przemysława Domagalskiego, dokonano poświęcenia tegorocznych płodów oraz wieńców dożynkowych i odśpiewano "Boże coś Polskę". W uroczystym korowodzie dożynkowym przemaszerowano następnie ulicami Kramska do amfiteatru, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Wróbel, prowadząca 11 hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła opasowego oraz Henryk Kowalski posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni 42 hektarów. Jego specjalnością jest hodowla bydła mlecznego. W chwili obecnej posiada 40 mlecznych krów.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego, starostowie złożyli tegoroczne chleby na ręce gospodarzy dożynek: Józefa Dropa, Marka Lidźbińskiego i ks. Sławomira Kasprzaka. Z ust Józefa Dropa - wójta gminy, padły podziękowania i zapewnienie o sprawiedliwym podziale chleba - tak, by nie zabrakło go w żadnej kramskiej rodzinie. Przy wtórze pieśni "Błogosławiona dobroć człowieka" wykonanej przez połączone siły naszych zespołów ludowych, gospodarze częstowali zebranych chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki, zaś prowadzący, Robert Żurański witał ze sceny wszystkich gości. Następne kilka minut upłynęło pod znakiem podziękowań za rolniczy trud ze strony przedstawicieli władzy i kościoła. Głos zabrali między innymi: Józef Drop, Alfred Budner, Andrzej Nowak, Maria Wróbel, ks. Sławomir Kasprzak oraz Marek Lidźbiński. Życzenia dla rolników wyśpiewał również, od niedawna pracujący w naszej parafii ks. wikary Piotr Stanny.

Potem z gracją wystąpiła "Gracja" oraz duet wokalny "Kochana-kochany". To grupa ukraińskich artystów, których energetyczny występ zgromadzeni w kramskim amfiteatrze zapamiętają na długo. Były ciepłe słowa podziękowania za zaproszenie pod adresem wójta, ukraiński "chlib" i coś do"chliba". Goście również nie odjechali z pustymi rękoma. Odjeżdżając życzyli nam "szczastia, dobra i liubowi".

Nie mogło zabraknąć dożynkowych przyśpiewek w wykonaniu "Sentymentalnych serc". Jednych pochwalono zaś innym się dostało. Nikt się jednak nie obraził, bo jak powiedział mi znawca ludowej tradycji "obrażanie się na humorystyczną przyśpiewkę jest grzechem". Pracująca pod kierownictwem Elżbiety Barszcz komisja wieńcowa miała za zadanie wybrać najładniejszy oraz przyznać kolejne miejsca dożynkowym wieńcom. Tutaj najlepszym okazało się sołectwo Wielany przed "Wielopolankami" i sołectwem Kramsk-Pole.
Na uczestników zabawy czekała jeszcze krowa którą trzeba było wydoić. O miano najlepszego walczyło 5 osób. Ostatecznie wynikiem 1,4 litra w ciągu 3 minut zwyciężył Józef Flaszyński.
Robiło się coraz chłodniej gdy na scenę wchodziła "Kramska kapela podwórkowa". Już po pierwszym utworze temperatura się nieznacznie podniosła, by na zakończenie osiągnąć apogeum. Nikt prawie nie zauważył, że zapadł już zmrok i impreza powoli dobiega końca. Dla najbardziej wytrwałych, do późnych godzin nocnych grał zespół "Legato Band".
Podziękowano rolnikom, ale pamiętano też o sponsorach, których pełną listę zamieszczam tutaj. Trudno byłoby, bez ich wkładu i zaangażowania zorganizować dożynki z takim rozmachem. W imieniu organizatorów, a byli nimi wójt gminy, GOK oraz sołectwa: Kramsk, Kramsk-Pole, Kramsk-Łazy oraz Dębicz pragnę podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły to przedsięwzięcie. Mieszkańcom zaś gminy oraz wszystkim przybyłym na to święto, dziękuję za wspólną zabawę. Zobacz foto 
PS
Opisując to barwne wydarzenie w kilku zdaniach, nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, którzy pomagali przy jego organizacji. Pozwolę sobie jednak na małe odstępstwo od tej zasady i wymienię raz jeszcze: organizacja stołów dożynkowych - sołectwa Kramsk-Łazy, Kramsk-Pole, Dębicz, sołectwo Kramsk oraz starostowie dożynek, natomiast dekoracje dożynkowe wykonali: Arkadiusz Rejniak, rada sołecka, sołectwo Dębicz, Marcin Michalak, Elżbieta i Jan Ciesielscy, Elżbieta i Włodzimierz Walkowscy, Karina i Marek Walkowscy, Zofia Sobieraj, GOK, radna Dorota Kubsik, skarbnik gminy Marianna Desecka, Tersa Beling i TPD Kramsk. Opiekę medialną nad całością imprezy sprawowało Radio Konin i Przegląd Koniński.
PS2
Dotarły również do nas fotografie Kazimierza Gospodarka, które z przyjemnością tutaj publikujemy. Kaziu - dziękujemy.

Skip to content