13 marca 2009

W dniach 6-7 marca 2009 roku delegacja kobiet z gminy Kramsk:  Anna Tomalak, Halina Rogowska, Anna Mizerna, Agata Kołodziejczak, Aneta Plecka, Wiesława Krawiec oraz Maria Andrzejewska wyjechały do partnerskiej gminy Wageningen w Holandii na Międzynarodowe Spotkanie Kobiet.
Podczas trzydniowego pobytu panie miały okazję zwiedzić wiele charakterystycznych i ciekawych miejsc w Wageningen. Jedną z atrakcji był  uniwersytet, który jest również ośrodkiem naukowym związanym z technologią żywności, rolnictwem i zarządzaniem gospodarką wodną. Zwiedziły miejscowy park położony pięknie nad Renem, gdzie można było podziwiać rzadkie gatunki drzew, krzewów i roślin. Panie odbyły również krótką wycieczkę malowniczymi uliczkami podziwiając architekturę tego pięknego miasta. Program spotkania  nie obejmował tylko i wyłącznie zwiedzania. W czasie pobytu delegacja uczestniczyła w warsztatach odnośnie nadchodzących wyborów do parlamentu europejskiego. Dyskutowano na temat dyskryminacji kobiet na tle religijnym i rasowym. Dużo uwagi poświęcono przemocy ze względu na płeć i orientację seksualną.
Po warsztatach odbył się w bibliotece publicznej wieczór literacki, podczas którego panie czytały wiersze Wisławy Szymborskiej w języku ojczystym oraz śpiewały znane polskie piosenki. W taki sposób nasza delegacja kobiet przybliżyła i zaprezentowała polską kulturę i inne walory.
Po pracowitym dniu w sobotni wieczór delegacje z Polski, Francji, Chorwacji i Niemiec świętowały wspólnie z kobietami z Wageningen Międzynarodowy Dzień Kobiet. Specjalnie na ten dzień gospodarze przygotowali część artystyczną w wykonaniu miejscowych artystów. Natomiast delegacja pań z Kramska przygotowała prezentację polskich tradycyjnych potraw: polską kiełbasę,  kaszankę, kwaszony ogórek, placek drożdżowy, smalec oraz nasz tradycyjny chleb. W trakcie spotkania panie z innych krajów miały możliwość degustacji potraw.
Niedziela była ostatnim dniem pobytu. Tego dnia kobiety uczestniczyły we mszy św. w intencji kobiet. Cała wizyta zakończyła się wspólnym obiadem, wręczeniem upominków i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.
W opinii kobiet uczestniczących w spotkaniu wyjazd ten stanowił dla nich prawdziwe otwarcie na Europę, wzbudził ich zainteresowanie odmiennymi obyczajami, pokazał potrzebę zrozumienia i tolerancji dla innych religii i stylów życia. Z całą pewnością można uznać, że zostały spełnione założone cele spotkania i wypada życzyć, by te kontakty były z powodzeniem kontynuowane. Przypomnijmy, jak było 3 lata temu w Kramsku  video  (32 MB) 
(tekst Anna Mizerna)

19 marca 2009