DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE PĄCHÓW -RYSINY 2019

25 sierpnia 2019 roku odbyły się Dożynki Gminno -  Parafialne   w miejscowości Pąchów. Gospodarzami dożynek w tym roku były dwa sołectwa Pąchów i Rysiny, które wspaniale przygotowały i ustroiły wieś na przyjęcie gości. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się  tradycyjnym  korowodem na czele którego pięknie przybranym wozem drabiniastym jechały panie z KGW Pąchów. Orszak dożynkowy poprowadziła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GOK i OSP w Kramsku pod przewodnictwem kapelmistrza Przemysława Domagalskiego w asyście grupy tanecznej mażoretek  „LAZURIA”. Barwny korowód: poczty sztandarowe, dziewczynki z kwiatami i owocami, siewcy, kosiarze, panie z grabiami, panowie z cepami, delegacje z chlebami i wieńcami;  przemaszerował na plac gdzie kontynuowane były dalsze obrzędy dożynkowe. Pierwszym etapem obrzędu dożynkowego była ceremonia przekazania chleba. Tego zaszczytnego aktu dokonali starostowie dożynek Pani Katarzyna Grzelak z miejscowości Rysiny oraz Pan Zbigniew Antczak, którzy  w asyście Pani Katarzyny Przybyła i Pana Kamila Czapli na ręce  Wójta Gminy Kramsk Pana Andrzeja Nowaka , Ks. Przemysława Pankowskiego oraz na ręce przewodniczącego Rady Gminy Pana Marka Lidźbińskiego przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów , prosząc by chleby dzielić sprawiedliwie i z mądrością , tak by nikomu z naszych mieszkańców go nie zabrakło, by dla wszystkich starczyło, aż do kolejnych zbiorów. Następnie odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna za zebrane plony celebrowana przez ks. Przemysława Pankowskiego wikariusza Parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kramsku. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone chleby i wieńce oraz odbył się zgodnie z tradycją akt dzielenia chlebem wśród wszystkich zebranych.

Nie zabrakło życzeń i podziękowań od gości , którzy brali udział w święcie plonów. Swoją obecnością zaszczycili nas min.  : Pan Tomasz Piotr Nowak – Poseł na Sejm RP i  Pan Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów . Byli także przedstawiciele władz powiatowych  oraz władze samorządowe.

Jak co roku, najbardziej oczekiwanym punktem dożynek było ogłoszenie wyników konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W konkursie tym rywalizowało 13 delegacji wieńcowych. Najwyżej został oceniony wieniec z  sołectwa Pąchów -Rysiny, II miejsce sołectwo Święciec, natomiast III  miejsce otrzymało KGW Rudzica. Komisja w składzie Pani Anna Ziemniczak przewodnicząca , Pani Maria Wróbel oraz Pani Anna Mizerna zwracała szczególną uwagę na wykorzystanie kłosów zbóż, kwiatów, ziół, owoców, warzyw, podkreślała walory estetyczne i zgodność z polską tradycją. Wszyscy nagrodzeni otrzymali z rąk pana Andrzeja Nowaka Wójta Gminy Kramsk nagrody pieniężne.

W trakcie uroczystości dożynkowej wygłoszone zostało również okolicznościowe przemówienie  Wójta Gminy Kramsk Pana Andrzeja Nowaka, który podziękował wszystkim mieszkańcom za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów.

Wiele wrażeń i emocji przyniósł pokaz młócenia zboża i cięcia sieczki oraz wystawa dawnych maszyn rolniczych przygotowane prze Pana Jana Czaję i Pana Piotra Hodlika. Dużym powodzeniem wśród zgromadzonej publiczności cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez sołectwa Kramsk, Święte, Święciec.

Część artystyczna rozpoczęła się występem zespołu „Sentymentalne Serca”, które zaprezentowały przyśpiewki z lokalnymi wątkami . Następnie zaprezentował się zespół „Gama” z Witowa.  Później na scenie  królował zespół ludowy „Dzieci Kujaw”, który działa pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku.

Kolejny występ zespołu AGHARTA z KDK w Koninie zapewnił publiczności mnóstwo miłych wrażeń zaprezentował kompozycje najlepszych twórców muzyki rozrywkowej.  Gwiazdą wieczoru był zespół DISCO POLO SHOW.  Dożynki zakończyła zabawa z zespołem DEBIUT.