16 lipca 2013 – W Stronę Tradycji – Konin 2013

7 lipca przed siedzibą Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyła się czwarta edycja Festiwalu Kultury Ludowej „W Stronę Tradycji” – wydarzenie bezpośrednio nawiązujące do naszych regionalnych tradycji związanych ze wschodnią Wielkopolską. Spotkanie łączy trzy dziedziny: muzykę, plastykę i taniec oraz stwarza możliwość wymiany doświadczeń instruktorów i zespołów ludowych.
Na scenie plenerowej zaprezentowały się zespoły śpiewacze, kapele ludowe, gawędziarze oraz ludowy zespół taneczny z subregionu konińskiego. Mieszkańcy Konina mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia i wysłuchania żywego folkloru, a szczególne zaciekawienie budziły tradycyjne stroje, w których prezentowały się zespoły. W spotkaniu wzięło udział 15 zespołów śpiewaczych, 2 kapele ludowe oraz 6 solistów (gawędziarzy i skrzypków). Nasz ośrodek reprezentowały "Świętojanki" oraz "Wielopolanki", które wywalczyły wyróżnienia (250 PLN każdy zespół). Zaprezentowała się również Marianna Iwińska ze swoją rzeźbą oraz Halina Rogowska z Klubem Seniora z przysmakami kramskiego stołu.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego będący prezentacją dorobku regionalnych artystów plastyków i mistrzów rękodzieła. Stragany zapełniły m.in. oryginalne koronkowe serwetki, haftowane obrusy, drewniane rzeźby i wyroby z gliny. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Zobacz foto