3 kwietnia 2013 – VI Kramskie Wybijanie Żuru

VI Kramskie Wybijanie Żuru już za nami. Odbyło się 23 marca br., tradycyjnie już w kramskim gimnazjum. Swą obecnością zaszczycili nas: Andrzej Nowak - wicestarosta koniński, Maria Wróbel - radna powiatu konińskiego, Bogumił Leszczak - radny powiatu konińskiego, Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Jolanta Warzych - zastępca wójta gminy Kramsk, Maria Kordyl - sekretarz gminy Kramsk, Marianna Desecka - skarbnik gminy Kramsk, Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy, ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, Elżbieta Barszcz - dyrektor CKiS w Koninie, Kazimierz Wiktorski - dyrektor Zakładu Ubezpieczeń UNIQA w Koninie, Janusz Kamiński - dyrektor ZSG-E w Koninie. Obecni byli dyrektorzy szkół z Kramska i Anielewa, wystawcy, sponsorzy, kilku radnych i sołtysów oraz Aleksandra Iwińska - matka Vanessy dla której przeznaczono pieniądze z tegorocznej akcji. Na parkiecie zaprezentował się  Zespół Tańca Ludowego z Kościelca zaś na scenie wystąpiły "Sentymentalne Serca" oraz "Dzieci Kujaw" z naszego ośrodka kultury.
Imprezę otworzył wójt naszej gminy Józef Drop w towarzystwie Haliny Rogowskiej - radnej i sołtyski w jednej osobie, całość zaś poprowadził Robert Żurański. Imprezie jak zawsze towarzyszyły wystawy prac malarskich, rzeźby oraz rękodzieła. W konkursie kulinarnym "Potrawa wielkanocna" udział wzięło 6 sołectw. Najsmaczniejszą potrawą wielkanocną okazał się pasztet szlachecki z orzechami włoskimi przygotowany przez Klub Seniora z sołectwa Kramsk, drugie i trzecie miejsca przypadły sołectwu Milin i Święte. W kolejnym konkursie, Mistrzem Żuru została Maria Wiktorska. Wzięło w nim udział 9 uczestników (w tym nasz Domagalski), a komisja miała naprawdę usta pełne smaków. Ogłoszono również wyniki konkursu literackiego "Pisankowe opowieści wielkanocne" w którym komisja nagrodziła Natalię Smolarz ze szkoły podstawowej Helenów-Święciec oraz Natalię Starostę z gimnazjum w Kramsku. W konkursie plastycznym na "kartkę świąteczną" zwycięzcami okazali się Julia Dębińska z przedszkola w Kramsku, Patrycja Jędrzejewska ze szkoły podstawowej w Kramsku oraz Martyna Kozłowska z gimnazjum w Kramsku. Poziom owacji wskazał na jajo młodego księdza Piotra jako bezkonkurencyjnego zwycięzcę w konkursie dekorowania wielkanocnych jaj (sprzedano je zresztą za kwotę 80 złotych). Jak zauważył prowadzący licytację Robert - okupił się też nasz proboszcz Sławek. Oprócz kilku dziwnych obrazów, kupił 3 słoiki miodu i kilka wielkanocnych babek (wydatki księdza to prawie połowa dochodu z całej licytacji!). Elżbieta Barszcz zapoznała zebranych z projektem „Wybijanie żuru – zapis zwyczaju”, który realizuje CKiS w Koninie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym efektem będzie spektakl teatralny dokonujący rekonstrukcji zwyczaju wybijania żuru, którego scenariusz powstanie na podstawie materiałów zebranych podczas badań.
Na zakończenie wójt wręczył Oli - matce Vanessy, kwotę 2.917,52 PLN. To pieniądze zebrane podczas licytacji oraz ze sprzedaży ciasta, które organizatorzy w całości przekazali dla chorej Vanessy. Impreza była niewątpliwie okazją nie tylko do degustacji wielkanocnych potraw, ale przede wszystkim do wspólnego celebrowania wielkanocnej tradycji. Zobacz foto