4 września – Dożynki gminne w Helenowie Drugim

30 sierpnia br., po raz czwarty w historii naszej gminy, w Helenowie Drugim, odbyło się doroczne święto polskiej wsi - dożynki. Być może upał sprawił, że duża część zaproszonych gości na uroczystość nie dotarła, gospodarze zaś z całego serca dziękują tym co przybyli i tym, co z takim rozmachem dożynki zorganizowali.
Dożynkowy korowód otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kramska pod batutą Przemysława Domagalskiego oraz kramskie mażoretki. Za nimi podążały dziewczynki z kwiatami, potem powiało przeszłością - zobaczyliśmy siewcę, kosiarza, pobieraczki oraz kosy, sierpy, grabie i cepy. Następnie przemaszerowało 27 delegacji z poszczególnych sołectw oraz 7 delegacji z wieńcami dożynkowymi.
Na bryczce zaprzężonej w dwa konie jechali starostowie dożynek: Elżbieta Bryl która  wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha i specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego rasy szaroles oraz bydła białego francuskiego oraz Włodzimierz Dryjański który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Główny kierunek produkcji w gospodarstwie to hodowla bydła. Tradycyjnie na końcu korowodu zaprezentowało się kilka rolniczych maszyn.
Po uroczystym przekazaniu przez starostów okazałych bochnów chleba na ręce wójta oraz miejscowego proboszcza, prowadzący Michał Szymański - w imieniu wójta gminy powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych. A byli wśród nich: Władimir Baravikow z małżonką - kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Republiki Białorusi w RP, Andrzej Nowak – radny powiatu konińskiego a zarazem doradca wójta gminy Kramsk, Maria Wróbel – radna powiatu, Waldemar Białecki – przewodniczący rady gminy, ks. Henryk Kulik - proboszcz parafii Licheń, ks. prałat Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, Zenon Siwiński – prezes Oddziału Konińskiego Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego, Kazimierz Wiktorski – dyrektor Centrum Ubezpieczeń i Leasingu w Koninie, Jolanta Nawrocka – przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie,  Tadeusz Tomaszewski – prezes Zarządu Gminnego OSP RP, Władysław Lewandowski – prezes Koła Pszczelarzy w Kramsku, dyrektorzy szkół oraz radni.
Uroczystą mszę św. dziękczynną odprawił ks. Henryk Kulik w asyście księży Sławomira Kasprzaka oraz Artura Krzyżanowskiego. On też wygłosił okolicznościowe kazanie.
Kiedy do pracy przystąpiła komisja wieńcowa w składzie: Anna Ziemniczak, Anna Mizerna i Maria Wróbel był czas na zabranie głosu przez gości. W tej części zaprezentowali się: Maria Wróbel, Józef Drop, Waldemar Białecki i Waldemar Marciniak - przewodniczący klubu PIS przy radzie powiatu.
Gwoździem każdych dożynek są przyśpiewki dożynkowe w których, w humorystyczny sposób przedstawia się obraz miejscowych obserwacji i zwyczajów. Tutaj "oberwać" może każdy. Jest to jedna z form rozmowy obywatela z władzą i chociaż przedstawiona w sposób humorystyczny, to zawierająca często realne bolączki codziennego życia.
"Wielopolanki" zrobiły to znakomicie. Widać to było po zebranych twarzach. One też, razem ze "Świętojankami" wystąpiły w krótkim programie słowno-muzycznym.
Kolejnym punktem programu był występ 3 zespołów reprezentujących Państwowe Obwodowe Centrum Twórczości Młodzieżowej w Brześciu na Białorusi. To był cudowny występ młodych artystów i powiew zupełnie innego świata! Młodzieżowy Zespół Tańca Narodowego "Kryniczka" w 28-osobowym składzie zaprezentował wspaniałe stroje narodowe oraz wysoki poziom wykonania, zespół Instrumentów Narodowych "Skarbonka" w składzie 6–osobowym prezentował utwory ludowe i klasyczne napisane z motywami białoruskiego folkloru, zaś kwartet wokalny "Kukabarra" to wspaniałe dziewczyny występujące a capella i śpiewające pieśni białoruskie religijne jak i ludowe. Piękny dynamiczny występ i spotkanie z inną kulturą.
W konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" zwyciężył Helenów Pierwszy, Helenów Drugi oraz Podgór. Miejsce II przypadło Kramsk-Polu zaś III  Świętemu i Rudzicy. Borki i Konstantynów otrzymały wyróżnienia.
Minister Rolnictwa Marek Sawicki przyznał dwa odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa" dla następujących osób: Danuty Golon z miejscowości Polic oraz Władysława Karczewskiego z Milina. Aktu wręczenia odznaczeń dokonała Jolanta Nawrocka - przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie.
Ogłoszono również wyniki konkursu na „Najpiękniejszy ogród w Gminie Kramsk 2015”. Tutaj zwycięzcami zostali Karolina i Paweł Wielowscy z sołectwa Wysokie. Dwa wyróżnienia przypadły  Barbarze i Jerzemu Maciejewskim z sołectwa Barce oraz  Alicji i Markowi Kantarowskim z sołectwa Izabelin.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy w znacznej mierze przyczynili się do wysokiego poziomu organizacji tegorocznych dożynek (pełna lista sponsorów tutaj), dziękują Wiesławie Krawiec oraz Andżelice Kamińskiej - sołtyskom sołectwa Helenów Drugi i Helenów Pierwszy oraz wszystkim mieszkańcom, którzy czynnie włączyli się w ich organizację.
PS
W moim archiwum znalazłem materiały z dożynek w roku 1981, 1992 oraz kronikarską notatkę z roku 1995. Pragnę je dedykować tym wszystkim, którzy nie dostrzegają rozwoju naszej gminy oraz naszej młodzieży, która tamtych czasów nie pamięta. A przecież to część naszej historii i warto do niej wracać.
Zobacz: przygotowania | archiwalne | video
Napisał również o nas PK 

Skip to content