9 lipca – Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą

49. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w dniach 25-28 czerwca br. w Kazimierzu Dolnym. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W konkursie biorą udział: kapele ludowe , których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentaliści , soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewacy - soliści, zespoły śpiewacze. Podczas Festiwalu odbywa się konkurs "Duży - Mały" , w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. Na Dużym Rynku mają miejsce Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentują i sprzedają swoje wyroby. Demonstrują też sposoby ich wykonywania. Na Małym Rynku przy muzyce kapel ludowych trwa zabawa ludowa....

W klimat tego miejsca doskonale wpisali się członkowie "Wielopolanek" i "Świętojanek", którzy wspólnie zaprezentowali się na ogólnopolskiej scenie. W konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 14 województw. Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 65 tysięcy złotych (protokół).

- Było to dla nas ogromne przeżycie nie tylko artystyczne, ale i emocjonalne - powiedział mi Wiesław Adamczyk w drodze powrotnej. - Była to też podróż o jakiej marzyłem jeszcze parę lat wstecz.

- Pragniemy podziękować zarówno Urzędowi Gminy w Kramsku jak i CKiS w Koninie bez pomocy których ta podróż nie odbyłaby się. Sądzimy, że dobrze promowaliśmy nasz region i naszą gminę - dodała na zakończenie Maria Szczepankiewicz - kierowniczka zespołu.
Zobacz foto

 

Skip to content