FESTIWAL W KAZIMIERZU DOLNYM

W dniach 22-25 czerwca w nadwiślańskim Kazimierzu Dolnym odbył się 51 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jest to największy festiwal muzyki ludowej w Polsce, którego celem jest pielęgnowanie autentycznej kultury ludowej i prezentowanie jej w możliwie pierwotnym kształcie i brzmieniu.

W części konkursowej tegorocznego festiwalu udział wzięło: 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 10 wykonawców w kategorii folklor - kontynuacja, 15 instrumentalistów oraz szczególne miejsce na festiwalu zajął konkurs "Duży-Mały", w którym prezentowali się doświadczeni artyści razem ze swoimi uczniami. Ogółem wystąpiło 800 uczestników z 15 województw. Wśród startujących znalazł się również nasz zespół ludowy "Świętojanki". Tegoroczna edycja rozpoczęła się w czwartek i trwała do niedzieli. Świętojanki wystąpili drugiego dnia imprezy i zaraz po swojej prezentacji zostali zaproszeni do nagrania radiowego.

Uczestników festiwalu oceniało Jury pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego. Niestety, pomimo oryginalnego i bardzo dobrego występu, który został niezwykle gorąco przyjęty przez publiczność, nie udało się otrzymać nagrody. Jednak dla zespołu sam udział w festiwalu był zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem ponieważ na kazimierskiej scenie mogli śpiewać tylko najlepsi z najlepszych. I to jest powód do dumy. Udział w tak prestiżowym festiwalu utwierdza w przekonaniu, że kramskie tradycje śpiewacze w dalszym ciągu mogą budzić zachwyt i zwracać uwagę znawców kultury ludowej, jednocześnie motywuje to zespół Świętojanki do dalszej pracy i odkrywania na nowo tradycje śpiewacze.

Tradycyjnie prezentacjom festiwalowym towarzyszyły Targi Sztuki Ludowej, gdzie nie tylko można było kupić wytworzone przez twórców ludowych rękodzieło, ale i poznać tajniki powstawania.

Organizatorzy dla wszystkich uczestników festiwalu przygotowali ognisko na zamku i zabawę ludową na rynku z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry  św. Mikołaja. Akcentem teatralnym było widowisko obrzędowe "Wigilia św. Jana". Podczas festiwalu nie zabrakło wystaw  i warsztatów folklorystycznych organizowanych w ramach klubu Tyndyryndy. Można było także posłuchać muzyki zarówno na scenie, jak i w różnych zakątkach miasteczka. tradycją stało się już, że podczas festiwalu sztuka wychodzi do ludzi.

Podczas pobytu mieliśmy okazję podziwiać Kazimierz Dolny. Jest to urocze  niewielkie miasteczko położone na prawym brzegu Wisły. Jedną z ulubionych atrakcji turystycznych była przejażdżka ekobusikiem po Kazimierzu Dolnym. W trakcie wycieczki zwiedzaliśmy okoliczne zabytki, cmentarz Żydowski, starą chatę - zabytek klasy zerowej oraz lessowy wąwóz. Główną atrakcją Wąwozu Korzeniowego są odsłonięte w wyniku erozji wodnej korzenie starych drzew i krzewów. Poznaliśmy też tutejsze legendy i ciekawostki o historii miasteczka. Widzieliśmy słynne trzy krzyże na Krzyżowej Górze u stóp której leży miasteczko. Spacerowaliśmy Bulwarami Wiślanymi podziwiając Wisłę oraz odbyliśmy rejs stateczkiem Celina podziwiając piękny zamek w Janowcu. Dopełnieniem naszych przygód było zwiedzanie ruin zamku obronnego Kazimierza Wielkiego usytuowanego na wzniesieniu nieopodal istniejącej baszty. Do ruin trzeba podejść ścieżką w górę. Jednak widok z ruin zamku rekompensuje nam tę małą wspinaczkę. Wszystko co dobre szybko się kończy. Po smacznym obiedzie i zakupie kazimierskich kogutów wyruszyliśmy w drogę powrotną. Z całego pobytu zostało nam mnóstwo fotek , pozytywne wrażenia z którymi się dzielimy.

 

Skip to content