FETA Z BANIĄ

Po raz pierwszy  w amfiteatrze w Kramsku 14 września 2019 roku odbyła się  „Feta z Banią”. Uroczystość promująca dziedzictwo lokalne, która była realizowana w ramach projektu grantowego „Promocja obszaru Stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Organizatorami  imprezy byli :  Stowarzyszenie „Klub Seniora i Juniora” w Kramsku, Uroczystego otwarcia dokonał: Wójt Gminy Kramsk Pan Andrzej Nowak , który przywitał zgromadzonych i pokrótce scharakteryzował bohaterkę uroczystości "Banię" -  warzywo, które obrało jesień za czas dojrzewania oraz wygłosił okolicznościowe słowo o występującym słownictwie  - gwarze na terenie gminy Kramsk.

Kilka ciekawych historii gwary kramskiej przedstawił Pan Wiesław Adamczyk  rdzenny mieszkaniec gminy Kramsk, który stara się by gwara kramska nie została zapomniana i pragnie przekazywać ją młodemu pokoleniu dla dobra naszej lokalnej kultury.

Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny  „Odkrywamy Banię”. Celem konkursu była promocja bogactwa walorów smakowych i zdrowotnych dyni. Do rywalizacji przystąpiły panie z gminy Kramsk. I nagrodę otrzymała Pani Anna Łysiak z miejscowości Święte za potrawę "Dyniowe wariacje z polędwicą", II nagrodę otrzymała Pani Aneta Plecka z miejscowości Podgór za "Dyniową rozkosz", III nagrodę Pani Elżbieta Kotkowska z Miejscowości Pąchów za "Pierogi z dynią".  Konkurs kulinarny oceniała  Komisja w składzie : Pani Danuta Plucińska, Pani  Teresa Dąbrowska i Pani Marianna Desecka. Publiczność mogła również spróbować tych kulinarnych arcydzieł z dynią w roli głównej, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich  Pąchów, Wielany, Podgór, Święte oraz Kramsk .

Poza smacznym jedzeniem , na scenie obejrzeć można było występy zespołów SENTYMENTALNE SERCA , FORMIND, THE PRESJA, Grupę mażoretek NEW WAVE i DIAMENCIKI a gwiazdą wieczoru był  Międzynarodowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca Romów ROMANCA.

W ramach tego wydarzenia  odbył się kiermasz rękodzieła artystycznego. Swoje prace prezentowali lokalni twórcy: Pani Zofia Sobieraj, Pani Jadwiga Piekarska, Pani Jolanta Pałasz-Kasprowicz, Pan Łukasz Dzieciątkowski, który dodatkowo prowadził warsztaty garncarskie cieszące się dużym zainteresowaniem.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Romana Ostrzyckiego w Koninie oraz Pani Marii Wróbel radnej powiatu konińskiego było można skorzystać z nieodpłatnych badań profilaktycznych: pomiar ciśnienia krwi, badanie cukru we krwi, i badanie na obecność HCV, odbył się również pokaz ranimacji.