GUITAR DAYS FESTIVAL KRAMSK 2022

Guitar Days Festiwal, choć po raz pierwszy w Kramsku, zachwycił uczestników i publiczność. Muzycy zjechali się z różnych stron Polski, by walczyć o nagrody podczas przeglądu kapel, dzień później mieli szansę szkolić się pod okiem mistrza gitary Marka Napiórkowskiego, a nie były to wszystkie atrakcje gitarowego festiwalu.

Guitar Days Festiwal Kramsk 2022 odbył się w miniony piątek i sobotę, 10 i 11 czerwca. W pierwszy wieczór festiwalu w kramskim amfiteatrze słychać było głośne, rockowe rytmy. – Za sprawą gitar brzemienia, mieliśmy z burzą muzyczną do czynienia. Struny gitarowe łączą nas wszystkich, którzy kochają muzykę gitarową, łączą duszę z ciałem, by dokonać oczyszczenia, swoistego katharsis, co było funkcją sztuki od czasów starożytnej Grecji. Życzę by nadzieje, które pokładamy w muzyce się ziściły – przywitał pasjonatów tworzenia, odtwarzania i słuchania muzyki gitarowej, wójt Andrzej Nowak. Na scenie zaprezentowało się 9 zespołów, wybranych spośród 23, które zgłosiły się do eliminacji. Muzycy i wokaliści przyjechali tu z różnych stron Polski – z Łodzi, Poznania, Warszawy, ale i Wąbrzeźna czy Kamienia Krajeńskiego. Wszystkich wysłuchała i oceniła komisja w składzie: Sylwia Dziardziel – wokalistka i trenerka wokalna, Mariusz Łęcki - twórca festiwalu „Gitarownia” w Ostrowie Wielkopolskim i Krzysztof Toczko pARTyznat - niegdyś gitarzysta zespołu Dżem. Nie mieli łatwego zadania, jednak zdecydowali, że pierwsze miejsce otrzymał zespół Klangor, drugie grupa Glasspop, trzecie Oddwill. Przyznano też wyróżnienie dla grupy Entfloria. Najlepszym gitarzystą okazał się Maciej Zdanowicz, tytuł najlepszego wokalisty wręczono Marcinowi Kujawie z zespołu Glasspop. W sobotę od rana w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczęły się warsztaty z czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym, Markiem Napiórkowskim. Wirtuoz przekazywał swoją bogatą wiedzę na temat muzyki gitarowej zarówno profesjonalistom, jak i rozpoczynającym dopiero przygodę z tym instrumentem. Podczas Guitar Days Festival Kramsk 2022 odbyły się także warsztaty „home recording”, które poprowadził Marcin Kosmowski – akustyk, realizator dźwięku, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W gok’owskim studiu nagrań uczestnicy mieli okazję przybliżyć sztukę nagrywania muzyki, co pozwala instrumentalistom na analizowanie prób i występów, ale stanowi też umiejętność samą w sobie, zarówno dla młodych muzyków, jak i osób wiążących swoją przyszłość z branżą muzyczną.

Festiwal zakończyło jam session, czyli wspólne muzykowanie z Markiem Napiórkowskim i festiwalową orkiestrą.

Patronat nad imprezą objął czołowy polski gitarzysta jazzowy Artur Lesicki, a dyrektorem artystycznym był znany koniński muzyk-gitarzysta Arkadiusz Sobolewski. Współorganizatorem było natomiast Starostwo Powiatowe w Koninie. Warsztaty Guitar Days  - Zadanie z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego były realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Konińskiego”.

Relacja zdjęciowa w linku poniżej: