KSIĄŻKA NA WALIZKACH

Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku w ramach akcji KSIĄŻKA NA WALIZKACH zorganizował  dwa spotkania  autorskie . Pierwsze spotkanie odbyło się 10 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kramsku. Naszym miłym gościem była Kalina Jerzykowska, dziennikarka, autorka książek i wierszy, powieści oraz sztuk i scenariuszy teatralnych. Autorka  ciekawie opowiadało o swojej pracy pisarza, przytaczała bardzo dużo anegdot ze swojego życia prywatnego, jak i zawodowego, czym wzbudziła uśmiech na twarzy słuchaczy. Pokazała , w jaki sposób książka może inspirować do różnych zabaw językowych, ortograficznych i teatralnych. W trakcie spotkania pisarka czytała uczniom swoje wiersze i zachęcała do zabierania głosu. Po spotkaniu , które przebiegło w bardzo miłej atmosferze, dzieci zakupiły książki autorki i poprosiły o specjalną imienną dedykację.

Drugie spotkanie w ramach akcji odbyło  z Panią Agnieszką Frączek doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i autorką wierszy dla dzieci. Odbiorcami spotkania byli uczniowie z klas II – V Szkoły Podstawowej w Patrzykowie. Autorka jest miłośniczką kotów , które wielokrotnie są bohaterami jej utworów. Zaprezentowała fragment wiersza poświęcony tym domowym zwierzakom

„ Ja w takich warunkach pracować nie mogę !

Ktoś znowu do kawy wpakował mi nogę.

Na biurko mi wskoczył ,

Dumnie po nim kroczył,

Biało – czarną kitą,

Zasłania monitor…

Ja w takich warunkach pracować nie mogę !

Czy on by się nie mógł udać na podłogę ? „

Podczas spotkania pisarka czytała fragmenty swoich książek i poprowadziła krótką lekcję z języka polskiego, żartując z uczniami na temat najczęściej popełnianych błędów językowych. Wykorzystała wiele ciekawych przykładów . Każdy z uczniów na zawsze zapamięta, że ubieramy choinkę, a nie spodnie, bo spodnie wkładamy. Pisząc teksty dla najmłodszych zawsze myśli jak rozbawić dzieci, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Pisarka bardzo szybko nawiązała relacje z dziećmi. W sposób niezwykły i poczuciem humoru opowiadała o swoich książkach, zadawała pytania    i opowiadała historyjki o zwierzętach.

Na  spotkaniu rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Na końcu języka”, którego tematem przewodnim była ilustracja do wybranego wiersza autorstwa Agnieszki Frączek. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i kolorowych prac plastycznych  i sama autorka miała problem z wyborem. Jednak po wnikliwej ocenie Pani Agnieszka wybrała trzy prace , jedna z nich przeszła do dalszego etapu. W podziękowaniu za bardzo sympatyczne spotkanie , pełne humoru, dzieci wręczyły autorce bukiet kwiatów i drobny upominek. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe autografy z imienną dedykacją autorki.

Było to bardzo miłe i sympatyczne spotkanie. Przyniosło uczniom wiele wrażeń i emocji. Myślę , że jeszcze spotkamy się z Panią Agnieszką Frączek.

Spotkania autorskie odbyły się w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Książka Dobra na Wszystko” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną        w Turku.