Najlepsi w Piotrkowie Trybunalskim!

XII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych organizowany niezmiennie przez Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „Agrafa” pod kierownictwem Marka Dolecińskiego odbywał się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 21-22 maja.

Na festiwal przyjechało z całej Polski około 40 kapel w tym jedna z Ukrainy i nasza Kramska Kapela Podwórkowa. Po dwudniowych przesłuchaniach w Amfiteatrze Miejskim jurorzy mieli nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie okazało się, że I miejsce zajęła nasza kapela, II miejsce przypadło kapeli z Ukrainy zaś miejsce III znana już nam "Beka" z Przeworska. Po raz pierwszy w tym roku przyznano festiwalowe GRAND PRIX, które powędrowało do kapeli "Spod dębu" z Piotrkowa Trybunalskiego.
Przy wypełnionym po brzegi amfiteatrze odbył się koncert laureatów, wcześniej zwycięzcy otrzymali z rąk burmistrza miasta pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
W roli konferansjerów wystąpili Karolina Paras - TV Piotrków oraz błyskotliwy Andrzej Woźnicki. Budżet festiwalu zamknął się w kwocie 150 tys. zł.

Celem Festiwalu jest propagowanie folkloru miejskiego przejawiającego się w tradycyjnym ulicznym i podwórkowym muzykowaniu. Festiwal pozwala również na konfrontację dokonań artystycznych kapel, wymianę doświadczeń i pomysłów podnoszących atrakcyjność i widowiskowość ulicznych, podwórkowych i jarmarcznych spektakli. Jest próbą dokonania swoistej symbiozy współczesności z tradycją folkloru miejskiego.
Bardzo dobrze, że jest człowiek, który bez względu jakie się o nim wypowiada sądy, organizuje od lat ten festiwal. Są też ludzie, którzy darzą go zaufaniem. Polemizować, czy Piotrków jest odpowiednim miejscem do organizacji takiego przedsięwzięcia nie ma sensu. Wszak był to XII, nawet jak się komuś to nie podoba, ogólnopolski festiwal.
I my okazaliśmy się tam najlepsi!