O tym, że Adam Mickiewicz był niespokojnym duchem, człowiekiem czynu walczącym o sprawę polską, buntownikiem, że brał udział w improwizacjach, czyli odpowiednikach dzisiejszych „rapowych bitew” opowiadał dziś młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kramsku, Marcin Trzęsowski, aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, z wykształcenia także nauczyciel języka polskiego. W ramach Narodowego Czytania zafundował on uczniom bardzo ciekawą lekcję. Poza literaturą w czystej postaci – czyli fragmentami „Ballad i romansów” otrzymali od niego ciekawostki z historii, religii, literatury, w przystępnym, bo bardzo młodzieżowym języku. Dzięki przedstawieniu kontekstu czasowego powstania dzieła wybranego w tym roku do narodowego czytania, ale też przybliżeniu postaci samego Adama Mickiewicza, łatwiej mogli zrozumieć wersy pisane wierszem.
Na zakończenie spotkania zastępca wójta Dorota Kubsik podziękowała gościowi za wspaniały wykład, jednocześnie wyrażając też słowa wdzięczności swojej polonistce, Irenie Jedlińskiej, która w szkole podstawowej zaraziła ją miłością do Mickiewicza.
Spotkanie zrealizowano ze środków finansowych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie na realizację zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Konińskiego w ramach promocji i aktywizacji czytelnictwa w bibliotekach publicznych powiatu konińskiego.