Premiera filmu

22 listopada w Domu Pracy Twórczej, odbyła się uroczysta premiera filmu " Tam, gdzie łąki umajone", zrealizowanego przez CKiS we współpracy z naszym ośrodkiem kultury, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Film jest opowieścią o kapliczkach istniejących na terenie naszej gminy i majowym zwyczaju śpiewania przy nich pieśni religijnych. Na terenie gminy, którą obejmował projekt spotkać można kilkadziesiąt kapliczek reprezentujących całą różnorodność form. W tradycji ludowej wsi polskiej od lat 70. XIX w. upowszechnił się zwyczaj śpiewów majowych. Wieczorami, po wypełnieniu codziennych obowiązków, przy kapliczce gromadzą się mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, aby śpiewać pieśni.
W projekcie udział wzięli mieszkańcy wsi: Bilczew, Drążek, Izabelin, Święciec, Milin i Żrekie. Tym samym projekt wpisuje się w program zachowywania dziedzictwa kulturowego.
Ciepłe słowa pod adresem mieszkańców naszej gminy skierowała Elżbieta Barszcz - dyrektorka CKiS w Koninie. Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie, wyraziła przekonanie, że nie jest to ostatni projekt realizowany na terenie naszej gminy. Podziękowania pod adresem organizatorów skierował Andrzej Nowak - doradca wójta gminy.
Przy kawie i już w kameralnej atmosferze można było porozmawiać z bohaterami i realizatorami filmu.
Myślę, że była to dobra promocja naszego regionu.

Premierze towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotosów powstałych w trakcie realizacji projektu.

Skip to content