XI KRAMSKIE WYBIJANIE ŻURU

W dniu 17 marca 2018 roku w auli Publicznego Gimnazjum im .Ireny Sendler odbyła się uroczystość „Kramskie Wybijanie Żuru”. Jest to impreza, która ma na celu ożywienie lokalnej tradycji wybijania żuru. Zwyczaj ten odbywał się w Wielkim Tygodniu w nocy z czwartku na piątek, kiedy to kawalerowie oblewali znienawidzoną potrawą postną okna domów, w których mieszkały panny na wydaniu. I choć dziś okna pozostają czyste, to pamięć o tej tradycji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie do chwili obecnej.

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Wójt Gminy Kramsk oraz Stowarzyszenie Klub Seniora i Juniora. Uroczystego otwarcia dokonali w osobach: Wójt Gminy Kramsk Pan Józef Drop  , Pan Przemysław Domagalski dyrektor GOK ,Pani  Halina Rogowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Klubu Seniora i Juniora w Kramsku oraz Pani Anna Piechocka dyrektor Publicznego Gimnazjum w Kramsku. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Tomasz Nowak Poseł na Sejm RP, Pan Leszek Galemba Poseł na Sejm RP, Pan Kazimierz Pałasz Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Stanisław Bielik Starosta Koniński oraz władze samorządowe, dyrektorzy szkół  i przedstawiciele przedsiębiorstw i Rady Seniorów Powiatu Konińskiego.

Nieodłącznym elementem imprezy była akcja charytatywna na rzecz chorej Nikoli Wiśniewskiej z miejscowości Pąchów. Dzięki licytacji przedmiotów podarowanych przez lokalną społeczność i sprzedaży ciast upieczonych przez mieszkańców Pąchowa zebraliśmy około 4000 zł, kwotę przekazano Państwu Wiśniewskim , rodzicom Nikoli.

Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny na „Potrawę wielkanocną”. Do rywalizacji przystąpiło sołectwo  Kramsk, Wysokie, Barce, Helenów Pierwszy, Święte oraz  Stowarzyszenie Klub Seniora i Juniora w Kramsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi „Nasza Wieś” . Komisja w składzie Pan Mateusz Kołodziejczak kierownik ds. gastronomii, wykładowca , instruktor WSGiH w Poznaniu. Międzynarodowy sędzia kulinarny – przewodniczący komisji, Dr Lech Drożdżyński – kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji w WSHiG w Poznaniu oraz Jan Wachowicz asystent kierownika gastronomii Katedry Turystyki i Rekreacji  w WSHiG w Poznaniu,  po degustacji potraw przyznała I miejsce sołectwu Kramsk, drugie miejsce otrzymało  sołectwo Święte, natomiast III miejsce przypadło Stowarzyszeniu Klub Seniora i Juniora w Kramsku. Dodatkowo specjalne wyróżnienie od Komisji otrzymało sołectwo Kramsk i Święte. Nagrodzeni otrzymali nagrody pieniężne.

Największą popularnością cieszył się konkurs kulinarny na „Mistrza Żuru”. Talentami kulinarnymi popisywały się w tej edycji młode mamy, które tajniki gotowania żuru nauczyły się od swoich mam i babć . Mistrzem żuru została Sylwia Grochowska , a  wyróżnienie od Komisji  przypadło Ewie Rogowskiej . Młode mamy otrzymały dyplomy za udział w konkursie i nagrody rzeczowe.

Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego na „Kartkę wielkanocną” . Uczestnicy konkursu z rąk dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku Pana Przemysława Domagalskiego otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

W ramach tego wydarzenia tradycyjnie odbył się kiermasz rękodzieła artystycznego ludowych artystów. Prezentowane były rzeźby, obrazy wyszywane na kanwie, serwetki, pisanki, robótki ręczne na drutach i szydełku. Wystawione były także kartki wielkanocne wykonane przez uczestników konkursu plastycznego oraz plakaty ze wszystkich edycji uroczystości „Kramskie Wybijanie Żuru”.

Elementem podnoszącym atrakcyjność uroczystości były występy artystyczne zespołu folklorystycznego „Bryansk Karagod” z Rosji , zespół  z ponad 30-letnią historią i wspaniałymi tradycjami., występ Zespołu Teatralnego Opery Syczuańskiej Deyang z Chin oraz występ grupy tanecznej „Strugurass” z Republiki Mołdawii. Występ grupy tanecznej był prawdziwą ucztą dla duszy i dla publiczności dzięki kombinacji tancerzy i kreatywności liderów zespołu.

Najmłodsze dzieci w trakcie imprezy mogły spróbować swoich sił w konkursach plastycznych, gdzie specjalnie dla nich przygotowany był „Kącik Malucha”. Gromadką dzieci wspaniale opiekowały się Pani Ewa Rogowska, Pani Agnieszka Lewandowska oraz Pani Ewa Radecka. Natomiast zaproszeni goście wykonywali niepowtarzalne palmy, które zostały przeznaczone na licytację.

Tak, jak co roku zachwycały wielkanocne stoły na których królowały pasztety, wędliny , tradycyjne żurki oraz jajka w wielu postaciach. Publiczność mogła spróbować tych kulinarnych arcydzieł. A na tych, którzy tęsknią za „wybijaniem żuru” czekało okno, na które można było symbolicznie chlusnąć żur.

Skip to content